Jakie korzyści w hodowli zwierząt dają drożdże paszowe?

Jakie korzyści w hodowli zwierząt dają drożdże paszowe?

Hodowcy zwierząt, czy to bydła, czy drobiu, muszą wdrożyć rozmaite rozwiązania mające na celu zachowanie ich dobrostanu, co ma na celu ograniczenie potencjalnych strat i maksymalizację zysków. Najważniejszym elementem tego jest odpowiednie żywienie. Współczesne pasze komponowane są w taki sposób, by zaspokajały wszystkie potrzeby żywieniowe zwierząt. Mimo to warto sięgnąć po odpowiednie probiotyki, m.in. drożdże. Dowiedz się, jakie dają one korzyści.

Dla jakich zwierząt drożdże paszowe?

Probiotyki w postaci drożdży to środki, jakie można podawać różnym grupom zwierząt. Dają one liczne korzyści, typowe dla poszczególnych grup, jak szybki przyrost masy ciała jeśli chodzi o zwierzęta opasowe, ochrona przed salmonellą u kur niosek czy lepsza płodność w przypadku krów mlecznych —  jak również lepsza wydajność produkcji mleka.

Po suplementy takie sięgnąć warto zatem w przypadku bydła mlecznego, bydła opasowego, kur niosek, brojlerów czy trzody chlewnej. Zyski są nie do przecenienia, gdyż drożdże paszowepozwalają chronić przed chorobami i innymi problemami, zagrażającymi nie tylko zwierzętom, ale i ludziom, którzy będą spożywać pozyskane produkty. Poza tym tego rodzaju suplementacja pozwala uzyskać nie tylko więcej mleka, mięsa czy jaj, ale też artykuły wyższej jakości.

Bezpośrednie korzyści

Celem stosowania probiotyków jest zapobieganie różnego rodzaju chorobom i problemom, które w przypadku zwierząt hodowlanych mogłyby zmniejszać przyrost ich masy ciała czy produkcję. Korzyści, jakie można osiągnąć z tej suplementacji, prócz oczywistych kwestii, jak zmniejszenie ryzyka chorób i śmierci, to między innymi:

  • optymalizacja współczynnika wykorzystania paszy,
  • zadbanie o zdrowie jelit,
  • ograniczenie stresu cieplnego oraz oksydacyjnego, na który narażone są zwierzęta różnych gatunków,
  • niwelowanie zaburzeń metabolizmu,
  • zadbanie o zdrowie żwacza w przypadku bydła oraz jego efektywność.

Bardzo ważną korzyścią w każdym przypadku jest też możliwość uniknięcia konieczności stosowania antybiotykoterapii. Oznacza to nie tylko mniejsze koszty dla hodowcy, ale też, a raczej przede wszystkim, zdrowsze, lepszej jakości (a więc też chętniej kupowane przez odbiorców) produkty zwierzęce —  mięso, jaja, mleko.

Inwestycja warta rozważenia

Po suplementację taką można i warto sięgać w każdym przypadku, w ramach profilaktyki. Na rynku dostępne są środki dla różnych gatunków zwierząt hodowlanych, oddające nieocenione zasługi.