Jakie znaczenie ma profilaktyka chorób oczu?

Jakie znaczenie ma profilaktyka chorób oczu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że na całym świecie minimum 2,2 miliarda ludzi ma zaburzenia widzenia. Schorzenia narządów wzroku zaliczane są do tzw. cywilizacyjnych, a wpływ na nie ma m.in. dzisiejszy styl życia – od niewłaściwego odżywiania po wielogodzinną pracę przy komputerze. Dowiedz się, dlaczego tak ważna jest profilaktyka chorób oczu!

Jak zbudowana jest powierzchnia oka?

Anatomia oraz fizjologia narządu wzroku są nierozłączne, co oznacza, że współdziałają prawidłowo (w zdrowiu) lub nieprawidłowo (w chorobie). Powierzchnię oka tworzą:

  • powieki i ich brzeg,
  • spojówka,
  • rogówka

wraz z pokrywającym je filmem łzowym.

Zespół suchego oka (ZSO) oraz zapalenia brzegów powiek to najczęściej występujące choroby okulistyczne. Wymagają one odpowiedniej terapii, którą poprzedza wywiad medyczny z pacjentem oraz m.in. badanie w lampie szczelinowej i wykonanie testów diagnostycznych.

Profilaktyka i leczenie chorób oczu

Leczenie zarówno powyższych, jak i innych schorzeń narządu wzroku jest zazwyczaj czasochłonne. Polega na podawaniu miejscowo kropli nawilżających oraz stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. W profilaktyce znaczenie ma także:

  • właściwa dieta,
  • prowadzenie zdrowego stylu życia,
  • zadbanie o właściwą higienę pracy przy komputerze,
  • zapewnienie dobrego oświetlenia podczas czytania,
  • noszenie okularów chroniących przed promieniowaniem UV.

Ponadto ważny jest codzienny odpoczynek oczu. Może on polegać np. na aktywnym spędzaniu wolnego czasu na zewnątrz.

Profilaktyka chorób oczu – możliwość wczesnego wykrycia zmian

Oprócz tego warto systematycznie wykonywać badania okresowe, dzięki którym łatwiej jest kontrolować na bieżąco, czy nie ma jakichś problemów z widzeniem. W Poznaniu profilaktyka chorób oczu, jak i ich leczenie, możliwe są w wielu gabinetach. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany w narządzie wzroku, tym łatwiej będzie sobie z nimi poradzić oraz zapobiec powikłaniom.