Poznaj dietę pytona tygrysiego – jednego z największych węży

Poznaj dietę pytona tygrysiego – jednego z największych węży

Węże to głównie zwierzęta mięsożerne. Jest jednak zasadnicza różnica między gatunkami, których podstawą menu są myszy czy żaby, a osobnikami pożerającymi króliki czy inne, dużo większe zwierzęta. W tej drugiej grupie znajduje się m.in. pyton tygrysi. Ten potężny dusiciel należy do władców swojego ekosystemu. Poznaj go lepiej!

Czym żywi się pyton tygrysi w naturze?

W naturalnych warunkach, obok m.in. wielkich drapieżnych kotów, z którymi dzieli swoją nazwę, pyton tygrysi stanowi topowego drapieżnika, polującego na ssaki. Podstawa jego menu zmienia się wraz z wiekiem i rozmiarami. Na początku zwykle są to gryzonie, a później – wąż ten jest w stanie zjeść nawet makaka oraz młode antylopy. Pozwalają mu na to jego imponujące rozmiary. W naturze rośnie nawet do 8 metrów długości i osiąga wagę 130 kilogramów!

Menu pytona tygrysiego w niewoli

Przez ogromne gabaryty pyton tygrysi cieszy się zainteresowaniem ze strony hodowców. Wskazują oni, że jest to zwierzę, z którym można się pomyślnie ułożyć. Należy jedynie dbać o stosowne warunki bezpieczeństwa, w szczególności, aby wąż nie miał możliwości samodzielnego opuszczania terrarium, a także, by nikt inny poza opiekunem, a zwłaszcza dzieci, nie mogły go otwierać.

Czym gad ten żywi się w niewoli? Młodym osobnikom podaje się wszelkie zwierzęta ciepłokrwiste, w tym myszy. W miarę wzrostu menu wzbogaca się o szczury, chomiki, świnki morskie oraz króliki. W końcu też (biorąc pod uwagę fakt, że żyje nawet 25 lat!) może wymagać większych ssaków, w tym m.in. prosiąt.

Pyton tygrysi – zwierzę, które ma swoje wymagania

Odpowiednie żywienie pytona tygrysiego to jednak tylko część jego wymagań. Potrzebuje on stosownych warunków, jeśli chodzi o terrarium. Musi być ono odpowiednio duże, z basenem i właściwie nagrzane. Potrzebne jest też doświadczenie, umiejętność okiełznywania takiego giganta i zadbania o bezpieczeństwo jego, jak i swoje.