W czym może pomóc psychoterapia indywidualna dla dorosłych z nerwicą lękową?
Wszelkie zaburzenia psychologiczne negatywnie wpływają na życie człowieka i jego samopoczucie, obniżają komfort egzystencji, a także, co bardzo ważne, mogą pociągać za sobą kolejne tego rodzaju problemy. Następną ważną kwestią jest fakt, że problemy te mogą mieć charakter zarówno psychologiczny (lub psychiczny), jak i fizyczny. Do takich zaburzeń należy nerwica lękowa, dlatego konieczne jest sięgnięcie po fachowe wsparcie. Dowiedz się na ten temat więcej.
Objawy nerwicy lękowej
Zaburzenie to występuje dość często, nieraz nawet towarzysząc innym, jak depresja, ale i tak nie zawsze łatwo jest zdać sobie sprawę z tego, że ma się z nim do czynienia — u siebie lub bliskiej osoby. Nic dziwnego — istotą tej przypadłości jest lęk, a przecież każdy od czasu do czasu czegoś się boi albo nawet nieustannie żyje w stresie. W przypadku nerwicy lękowej jednak lęk i zamartwianie się towarzyszą człowiekowi na co dzień, nieraz nawet bez wyraźnej przyczyny. Co istotne, jego samopoczucie psychologiczne może przekładać się na samopoczucie fizyczne, dając takie objawy, kojarzone ze strachem i stresem, jak przyspieszone bicie serca, duszności, pocenie się, drżenie mięśni, problemy ze snem, brak apetytu itp.
Dlaczego fachowa pomoc jest niezbędna?
Tego rodzaju problemy istotnie obniżają jakość życia, mogą prowadzić do kłopotów ze zdrowiem fizycznym, a przy tym nierzadko pociągają za sobą inne. Cierpiąc na nerwicę lękową, czyli nieustannie zamartwiając się, nietrudno jest wpaść w depresję. Nieraz też zdarza się, że nerwica powoduje wykształcenie się fobii, jak agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią, czy fobia społeczna. Takie problemy zaś mogą zupełnie sparaliżować życie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie — choćby przez brak możliwości wyjścia z domu! Jest to zresztą regułą — nieleczone, zaburzenia psychologiczne pociągają za sobą kolejne.
Na czym polega specjalistyczne wsparcie?
Przeznaczona dla dorosłych z nerwicą lękową psychoterapia indywidualna polega przede wszystkim na nauce zarządzania lękiem, na wypracowaniu technik relaksacyjnych, ale też, w ujęciu psychodynamicznym, na dotarciu do źródła problemu, które bardzo często znajduje się w okresie dzieciństwa. Poza tym w razie potrzeby lekarz psychiatra może wdrożyć farmakoterapię, na przykład leki wyciszające i uspokajające. Pozwoli to żyć spokojniej i bez lęku.
Polecane artykuły
Budowanie mięśni – jaka dieta będzie najlepsza?
Zaczynasz realizację planu treningowego, który ma na celu rozrost tkanki mięśniowej? Same ćwiczenia nie wystarczą, aby osiągnąć dobre rezultaty. Musisz też zatroszczyć się o dietę, która dostarczy Twojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza białka. Zapoznaj się z poniższymi info
Jak zorganizować wigilę firmową, by była przyjemnym wydarzeniem?
Święta Bożego Narodzenia to dla większości osób wyjątkowy czas, kojarzący się z niepowtarzalną atmosferą oraz ciepłem. Klimat ten czują nawet osoby niespecjalnie religijne, a co więcej, chce się go zaprowadzić nie tylko w domach i nie tylko w same święta. Okres poprzedzający je jest dobrym czasem do