W jakim środowisku żyje pyton tygrysi?

W jakim środowisku żyje pyton tygrysi?

Węże są drapieżnikami tak pięknymi, jak i niebezpiecznymi. Do najbardziej imponujących przedstawicieli tego podrzędu zwierząt należą pytony tygrysie. Niesamowicie silne, skuteczne w łowach, ale i chętnie trzymane przez hodowców gady zasługują na to, by poznać je bliżej. Zrób to już teraz, czytając ten artykuł.

Odmiana tygrysia – jeden z największych pytonów

Należący do rodziny pythonidae wąż jest trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym gatunkiem – żółtawo-białawą podstawę kolorystyczną pokrywają najczęściej duże brązowawe plamy o nieregularnym kształcie. Ma masywne ciało, porównywalne w obwodzie do objętości męskiego uda. Głowa wyraźnie wyodrębnia się od szyi, a jego pionowe źrenice zdradzają nocny tryb życia. Samice są dużo większe od samców, z kolei te drugie mają mocniej zaznaczone pazury odbytowe.

Warto zaznaczyć, że wyodrębnia się dwa podgatunki pytona – jasnoskóry i ciemnoskóry, nazywany także birmańskim. Ten drugi jest też większy, sięgający nawet do 8 metrów długości i 130 kg wagi. Czyni go to drugim największym gatunkiem ze swojej rodziny.

Naturalny obszar występowania pytona

Gdzie żyje pyton tygrysi? Jego naturalne środowisko to południowa Azja. Terytoria, na których można go spotkać, rozciągają się od doliny Indusu do wschodnich krańców kontynentu, od Syczuanu do Borneo. Jest gatunkiem inwazyjnym, łatwo dostosowującym się do różnych warunków. Najpowszechniej jednak występuje w lasach deszczowych. Zdarza się jednak, że zapuszczają się też w góry, na łąki i bagna. Potrzebuje natomiast stałego dostępu do wody.

Pyton tygrysi a hodowla

Niektóre węże, w tym m.in. pyton tygrysi, cieszą się zainteresowaniem hodowców zwierząt egzotycznych. Należy jednak pamiętać, że ten duży drapieżnik wymaga odpowiednich warunków, zarówno jeśli chodzi o wielkość terrarium, jak i dietę. Dlatego gatunek ten poleca się tylko osobom, mającym doświadczenie z podobnymi zwierzętami.