Właściwie dopasowane spodnie jeździeckie gwarantują komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy konnej oraz wpływają na efektywność pracy z koniem. Producenci proponują różne modele w wielu rozmiarach i kolorach, a także z dodatkowym lejem zapewniającym przyczepność. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu bryczesów. 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj bryczesów?

Spodnie jeździeckie muszą być elastyczne i dobrze dopasowane. Najczęściej jeźdźcy decydują się na model reithose, chociaż na rynku dostępne są też bryczesy o nieco luźniejszym kroju. Ważny jest materiał wykonania legginsów jeździeckich (dopasowany oczywiście do pory roku). I tak, pasjonaci jazdy konnej mają do wyboru breginsy letnie z bawełny lub syntetycznych włókien, jak poliester czy nylon oraz spodnie z dodatkowym ociepleniem, chroniące przed niskimi temperaturami. 

Kolejny krok to wybór leju znajdującego się na wewnętrznej części bryczesów. Początkujący jeźdźcy powinni zdecydować się na pełny lej, gwarantujący lepszą przyczepność i ochronę przed otarciami, natomiast bardziej doświadczone osoby mogą postawić na krótki (kolanowy) wariant.

Jaki rozmiar bryczesów wybrać?

Legginsy jeździeckie powinny dobrze przylegać do ciała, dlatego wybór rozmiaru ma istotne znaczenie. Należy sprawdzić wymiary podane przez producenta i porównać je z rozmiarem noszonych spodni. Kobiety, które chcą podkreślić kształty, mogą również zwrócić uwagę na model z wysokim stanem czy odpowiedni kolor. Odcień zbliżony do noszonych sztybletów pozwoli maksymalnie wydłużyć sylwetkę. Klienci decydują się zwykle na jednolite materiały, chociaż sprzedawcy proponują też wzorzyste elementy stroju jeździeckiego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu spodni jeździeckich?

Poza dopasowaniem rozmiaru i rodzaju leja, jeździec powinien sugerować się okolicznościami wykorzystania spodni. W przypadku trenowania barwa nie ma większego znaczenia, jednak należy pamiętać, że podczas zawodów obowiązuje dress code. Przy ujeżdżaniu koni jeździec może wystąpić wyłącznie w białych bryczesach, natomiast przy skokach dopuszczalne są odcienie kremowe i beżowe.