Zaczynasz realizację planu treningowego, który ma na celu rozrost tkanki mięśniowej? Same ćwiczenia nie wystarczą, aby osiągnąć dobre rezultaty. Musisz też zatroszczyć się o dietę, która dostarczy Twojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza białka. Zapoznaj się z poniższymi informacjami i wprowadź zdrowe zmiany w swoim jadłospisie!

Kaloryczność dań w trakcie budowania mięśni

Zdrowa dieta to konieczność, nie tylko w czasie wykonywania ćwiczeń siłowych. Jednak w ich przypadku jej przestrzeganie jest szczególnie istotne jeśli rzeczywiście interesuje Cię budowanie mięśni. W trakcie realizacji intensywnego planu treningowego kaloryczność spożywanych codziennie potraw powinna być wysoka. Nie oznacza to jednak, że możesz zacząć objadać się chipsami czy słodyczami. W Twoim codziennym jadłospisie powinny się znaleźć:

  • świeże warzywa, najlepiej sezonowe,
  • orzechy, nasiona i inne źródła zdrowych tłuszczów,
  • chude mięsa, warzywa strączkowe, nabiał i jajka.

Wbrew obiegowej opinii, nie możesz ograniczać za bardzo węglowodanów, ponieważ one również są bardzo istotne w trakcie wysiłku fizycznego. Codziennie powinieneś ich przyjąć około 5 gramów na kilogram masy ciała.

Budowanie mięśni – odpowiednia podaż białka

W trakcie układania dziennego jadłospisu zwróć szczególną uwagę na podaż protein. Białko zwierzęce, jak również to pochodzenia roślinnego, jest bowiem podstawowym budulcem mięśni. Przy wykonywaniu treningu siłowego powinieneś spożywać je regularnie, najlepiej co 3-4 godziny! Tylko wówczas zapewnisz swojej tkance mięśniowej paliwo do prawidłowego rozrostu. W zależności od indywidualnych predyspozycji powinieneś przyjmować codziennie od 1,4 do 2 gramów tego składnika na każdy kilogram swojej masy ciała.  

Suplementy na  budowanie mięśni

Dieta bogata w białko, bez której budowanie mięśni się nie uda, może być urozmaicona! Jeśli chcesz uatrakcyjnić jadłospis, sięgnij po odżywki białkowe od zaufanych producentów. Występują one w wersji klasycznej z serwatki oraz wegańskiej z soją. Masz do wyboru produkty w różnych smakach, z których zrobisz napój na bazie wody lub mleka.