Obuwie sportowe spełnia znacznie większe zadanie niż zwykłe pary. Przykładowo – buty snowboardowe muszą zapewniać odpowiednią stabilizację, chronić przed chłodem i wilgocią, a do tego jeszcze gwarantować dobry kontakt z podłożem. Na ich wybór rzutuje też styl jazdy. W jaki sposób? Sprawdź to poniżej!

Buty snowboardowe – ich wybór ma znaczenie!

Wybierając obuwie dla snowboardzistów, należy kierować się nie tylko rozmiarem, choć ten ma niebagatelne znaczenie. Ważne są także m.in. sztywność i systemy wiązania. Wynika to z faktu, że taka para powinna zapewniać wysoki komfort, ale i zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika i ochronę przed kontuzjami.

Początkujący mogą nie wiedzieć, że styl jazdy ma wpływ na decyzję w zakresie zakupu takiego obuwia. Poniżej masz okazję przyjrzeć się bliżej temu, jakie buty snowboardowe najlepiej wybrać do konkretnego typu szaleństw na desce. 

Jak styl jazdy powinien wpływać na wybór butów snowboardowych?

Jeśli dopiero uczysz się jeździć, najlepsze będą dla Ciebie modele o mniejszej twardości. Są idealne dla początkujących i ułatwiają wyczucie podłoża pod deską. Najlepszy więc będzie flex na poziomie od 1 do 4 i wiązanie BOA.

Masz doświadczenie i kręci Cię freestyle’owa jazda? Będziesz potrzebował obuwia pozwalającego lepiej wyczuć przeszkody pod deską. Dlatego sięgnij po parę o twardości 2-6. Dla miłośników halfpipe’u i kickera z kolei, którzy często wykonują ewolucje na skoczniach, najlepszy wybór stanowią buty snowboardowe o twardości pomiędzy 5 a 9. To pozwoli zachować stabilną jazdę oraz dobrze wybić się przy skoku. Wyższy flex zamortyzuje też lądowanie.

A co w przypadku stylu backcountry? Jazda po dziewiczych stokach wymaga odpowiedniej twardości, tym bardziej że teren nie jest tak równy, jak w ogólnodostępnych miejscach zjazdu. Dlatego do tego typu jazdy najlepiej wybierz obuwie o twardości od 6 do 10.

Wybieraj buty najwyższej jakości

Gdy już wiesz, że na wybór obuwia do snowboardu ma wpływ również styl jazdy – pozostaje Ci zastanowić się nad tym, na jakim poziomie jesteś i jak lubisz szaleć na stoku. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać produkty renomowanych marek. Wtedy masz gwarancję, że dają one lepszą ochronę i stabilizację.