Strzelectwo staje się w Polsce coraz popularniejsze. To atrakcyjne zajęcie przyciąga młodsze i starsze osoby, zwłaszcza mężczyzn, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w aktywności tej brały udział także kobiety. Wcześniej jednak trzeba uzyskać zezwolenie na posiadanie broni palnej. Sprawdź, czy jest to trudne.

Co trzeba zrobić, by uzyskać zezwolenie na broń palną?

Nie da się ukryć, że procedura składa się z wielu kroków, dlatego też czasami ubieganie się o zezwolenie na broń palną może wymagać sporo wysiłku, dopilnowania wielu spraw oraz czasu. Oczywiście nie można się temu dziwić, broni nie może posiadać przypadkowa osoba, procedury opierają się między innymi na badaniach psychofizycznych oraz zaświadczeniu od policji —  trzeba być osobą niekaraną. Ponadto niezbędne jest spełnienie pewnych wymogów, z których podstawowym jest odpowiedni wiek —  wziąć udział w procedurze mogą tylko osoby, które ukończyły 21. rok życia. I wreszcie, zezwolenie może otrzymać tylko osoba, która potrafi strzelać, co zostanie sprawdzone na egzaminie. Wpierw zatem trzeba się tego nauczyć —  przejść kurs; niezbędna będzie też przynależność do organizacji strzeleckiej, np. klubu.

Cenna pomoc

Jak zatem widać, elementów tych jest sporo, poza tym trzeba dowiedzieć się, jakie są wszystkie wymogi, gdzie z danych usług można skorzystać i gdzie dopełnić dane procedury. Może to zniechęcać do podjęcia tego przedsięwzięcia, tym bardziej że czas oczekiwania na otrzymanie zezwolenia może nie być krótki. Warto jednak wiedzieć, że wszystkich tych spraw nie trzeba pilnować samodzielnie. Na rynku działa podmiot, który przeprowadza klientów przez wszystkie etapy i sam wszystkim się zajmuje, nawet jeśli chodzi o umawianie na badania oraz pokrywanie kosztów —  wystarczy wcześniej uiścić odpowiednią opłatę, w której owe koszty się zawierają. Przede wszystkim zaś podmiot zapewnia przynależność do klubu, co jest podstawą w takim przedsięwzięciu. Organizuje też oczywiście szkolenia strzeleckie, w dodatku ściśle dopasowane do potrzeb danej osoby.

Pozwolenie na broń w zasięgu ręki

Posiadanie broni i możliwość korzystania z niej w celach sportowych i rekreacyjnych jest nęcąca dla wielu osób. Jeśli tylko spełnia się podstawowe wymogi, jak odpowiedni wiek, niekaralność, brak zaburzeń psychicznych, można rozpocząć procedurę starania się o pozwolenie na nią.