Sportowcy i bodybuilderzy sięgają często po wiele różnych suplementów, jakie mają pomóc im zwiększyć wydolność organizmu. Do takich preparatów należy johimbina. Czym ona jest? Czemu sportowcy z niej korzystają? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Przeczytaj go i dowiedz się więcej o środkach wykorzystujących ten składnik.

Źródło johimbiny

Prezentowaną substancję pozyskuje się z afrykańskiej, wiecznie zielonej rośliny, nazywanej johimba lekarska. Rośnie ona m.in. w Kamerunie, Kongo, Gabonie i Nigerii, czyli państwach zachodnio- i środkowoafrykańskich. Główne źródło preparatu to kora drzewa. To z niej pozyskuje się wykorzystywany przez sportowców bioaktywny związek. Składnikiem suplementów jest johimbina HCl, czyli chlorowodorek.

Kiedy jest wykorzystywana?

Wyciągi z johimby lekarskiej wykorzystywane są w różny sposób. Z jednej strony – stanowią część przedtreningówek. Wskazuje się m.in. na potencjalny wzrost energii i siły, co ma przekładać się na wyniki ćwiczeń. Związek ten traktuje się również jako potencjalny spalacz tłuszczu. Niektórzy używają go również na libido oraz poprawę samopoczucia, a przynajmniej można znaleźć takie informacje i wskazujące na to opinie. Johimbina HCl budzi jednak pewne kontrowersje.

Kilka słów o szkodliwości

Oficjalnie – nie wykazano szkodliwego działania wyciągów z kory johimby na zdrowie. Jednak nie udowodniono również braku negatywnego wpływu na organizm. Opinie specjalistów doprowadziły do wydania unijnego rozporządzenia w 2019 roku o zakazie sprzedaży w UE suplementów zawierających tę substancję. Są jednak dostępne w sklepach poza Unią.