Pierwsza wizyta u lekarza zajmującego się zdrowiem żeńskich narządów płciowych zwykle jest krępującym doświadczeniem dla wielu kobiet w różnym wieku. Dlatego, aby nieco zredukować stres i oswoić się z nową sytuacją, można się do niej odpowiednio przygotować. Z tego artykułu dowiesz się, kim jest ginekolog, jakie wykonuje badania oraz w czym jeszcze może Ci pomóc.

Kilka słów o ginekologu

Jest to specjalista, który na co dzień zajmuje się szeroko rozumianym zdrowiem kobiet, skupiając się przy tym na układzie rozrodczym. Do głównych zadań tego lekarza należy badanie, diagnozowanie oraz leczenie chorób związanych z żeńskimi narządami płciowymi. Co więcej, mając wiedzę z zakresu położnictwa, prowadzi również ciąże, a także udziela porad związanych z antykoncepcją. Do gabinetu ginekologa przychodzą zarówno nastolatki, młode kobiety, jak i dojrzałe panie. Aby wykonywać ten zawód, należy skończyć odpowiednie studia i wybrać specjalizację z ginekologii.

Badania w gabinecie ginekologicznym

Zazwyczaj podczas pierwszej i kolejnych wizyt kontrolnych przeprowadzane jest podstawowe badanie na fotelu ginekologicznym. Lekarz do jego wykonania używa profesjonalnego wziernika i z jego pomocą może obejrzeć na przykład szyjkę macicy. Często pobierany jest również materiał do najpopularniejszego z badań – cytologii.

Oprócz tego ginekolog w Warszawie i innych miastach może wykonać szereg czynności, by określić stan zdrowia swojej pacjentki. W poradniach realizowane są między innymi:

  • USG dopochwowe, 
  • badania piersi,
  • kolposkopia,
  • badania dwuręczne.

Do kompetencji lekarza należy też zlecanie badań laboratoryjnych i obrazowych oraz wystawianie recept (w tym na środki antykoncepcyjne). Zakres opieki dostosowywany jest do aktualnych potrzeb i możliwości.

Jak szukać lekarza?

Zdecydowanie kobiety, które mieszkają w dużych miejscowościach, mogą liczyć na większy wybór specjalistów i szybszą dostępność wizyt. Zwykle prywatny ginekolog z Warszawy przyjmuje pacjentki nawet codziennie. Zupełnie inaczej to wygląda w kilkutysięcznych miasteczkach lub wsiach, gdy specjalista musi dojechać do gabinetu raz na jakiś czas. Jeśli jest taka możliwość, można sprawdzić opinie w internecie o lekarzu, który będzie prowadził badania i opiekę zdrowotną.

Regularność to podstawa

Wizyty w gabinetach ginekologicznych mogą być dla wielu kobiet niezręczne. Natomiast można się do nich odpowiednio wcześniej przygotować. Inwestowanie czasu w rutynowe badania zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz może pozwolić wykryć chorobę we wczesnym stadium, co ułatwia leczenie.