Lubisz śpiewać? Rób to razem ze swoimi dziećmi! Przekonaj się, jak muzyka wspiera rozwój maluchów i poprawia relacje rodzinne. Sprawdź, od czego warto rozpocząć wspólne muzykowanie.

Rozwój ciała i umysłu

Tak naprawdę muzyka ma korzystny wpływ zarówno na mózg, jak i ciało. Zachęca do ruchu, przez co usprawnia koordynację ruchową oraz daje doskonały pretekst do ćwiczenia mięśni. Ponadto poruszanie się zgodnie z rytmem melodii kształtuje słuch i równowagę pomiędzy działaniem różnych zmysłów. Uczenie się tekstów piosenek doskonali pamięć i koncentrację. Przede wszystkim jednak nauka odbywa się poprzez zabawę, a maluch ma niepowtarzalną okazję, by wykorzystać nagromadzoną energię w zdrowy i przyjemny sposób.

Jak wprowadzić muzykę do życia dziecka?

Jest wiele sposobów na wspólne muzykowanie ze swoimi dziećmi. Warto zainwestować w specjalne książeczki, które zawierają płytę z melodiami i teksty piosenek dla przedszkolaków. Na początku świetnie sprawdzą się nuty do „Wlazł kotek na płotek”, „Panie Janie” i „Miała baba koguta”. Te utwory są znane wielu pokoleniom i bardzo łatwo się ich nauczyć. Dobrym rozwiązaniem jest:

  • śpiewanie pociechom kołysanek na dobranoc,
  • urządzanie rodzinnych wieczorów karaoke,
  • zorganizowanie kameralnej zabawy tanecznej w swoim domu,
  • zachęcanie dzieci do występu solo.

Najpierw warto wysłuchać piosenek wykonywanych przez wokalistę i instrumentalistów. Następnie można nauczyć się tekstu i śpiewać samodzielnie. Nauka nut jest większym wyzwaniem, ale starsze pociechy bardzo chętnie sięgają po instrumenty muzyczne i próbują swoich sił w tej dziedzinie. Często to w pierwszych latach życia odkrywa się swoje talenty.

Piosenki dla przedszkolaków

W przedszkolach często odbywają się zajęcia z muzyki i rytmiki. Zorganizuj je również we własnym domu! Przy zabawie z dziećmi wykorzystaj muzykę i razem uczcie się popularnych piosenek dla przedszkolaków.