Poranne wstawanie niewielu osobom sprawia przyjemność, ale smakoszom mocnego naparu z ziaren kawowca sama myśl o nim dodaje energii. Chociaż wiele osób uznaje go za niezdrowy, badania wykazały, że ma pozytywny wpływ na organizm jeśli jest pity z umiarem. Chcesz wiedzieć, jak go zaparzyć bez ekspresu? Przeczytaj tekst poniżej!

Czy możliwe jest zaparzenie espresso bez ekspresu?

Espresso cechujące się aksamitnym smakiem można uzyskać, zaparzając zmielone ziarna w niedużym urządzeniu, wynalezionym w latach 30. ubiegłego wieku we Włoszech przez inżyniera Antoniego Bialettiego. Od tamtej pory cieszy się ono niezmienną popularnością na całym świecie. Chociaż obecnie kawiarki do kawy produkują różne marki, zasada ich działania jest niezmienna. Polega na wypychaniu gorącej wody ku górze przez sitko z kawą, do górnego zbiornika, dzięki ciśnieniu wytwarzającej się w dolnym zbiorniku pary. Należy pamiętać o przelaniu naparu do filiżanki jak tylko zacznie on bulgotać w urządzeniu, gdyż pozostawiony w nim na dłużej jest gorzki i niesmaczny. Taka aromatyczna kawa może też być doskonałą bazą do przygotowania pysznego cappuccino czy latte macchiato. 

Jaką ilość naparu z kawiarki można uzyskać jednorazowo?

Kawiarki mają różne pojemności, mierzone w jednostce TZ. Jest to skrót od włoskiego słowa „tazza” — „filiżanka”. Jeśli na sprzęcie jest oznaczenie 1TZ, to znaczy, że można w nim przygotować 50 ml naparu. Wiele sklepów internetowych ma różne modele, wśród których każdy znajdzie odpowiadający:

  • pojemnością,
  • kształtem,
  • rodzajem materiału,
  • rodzajowi kuchenki.

Wystarczy tylko rozejrzeć się w asortymencie.

Jaka jest różnica pomiędzy kawiarką a ekspresem ciśnieniowym?

Z obu urządzeń uda się uzyskać smakowitą kawę. Różnią się one jednak sposobem parzenia, wielkości i oczywiście ceną. Małą, tradycyjną kawiarkę Bialetti można nabyć już za kilkadziesiąt zł.

Czy warto kupić to urządzenie?

Jest to doskonały wybór dla każdego, kto kocha prawdziwą, aromatyczną kawę w stylu włoskim i lubi eksperymentować z jej smakiem i mocą. Kawiarka może też być przydatna gdy ekspres odmówi posłuszeństwa. Nie wiesz, jaki model wybrać? Skonsultuj się z personelem wybranego sklepu i poproś o radę!