Tworząc poszycie dachowe, można realnie zaoszczędzić, a jednocześnie – zbudować je tak, aby było trwałe, odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych i pracę całej konstrukcji. Wystarczy sięgnąć po płyty OSB! A jak je położyć na dachu, by spełniały swoje zadanie? Dowiedz się więcej już teraz. Przeczytaj ten artykuł.

Jaka płyta potrzebna na dach?

Warto wpierw wiedzieć więcej na temat tego, jak dobrać te materiały. Czy płyta OSB 18 na dach będzie odpowiednia? Wskazuje się, że to absolutnie dolna granica. Ostatecznie jednak wiele zależy od tego, jaką okładzinę dachową się wykorzysta. Produkty te mają bowiem swoją nośność i im cięższe pokrycie, tym lepsze parametry powinny mieć elementy konstrukcyjne. Dlatego zazwyczaj wybiera się między grubością płyt od 18 do 22 mm.

To jednak tylko jedna strona medalu. Ponadto dużą rolę gra typ. Wyróżnia się ich kilka, przy czym jedynie dwa są używane w konstrukcjach dachowych – OSB-3 i OSB-4. „Trójki” stanowią dobry kompromis jeśli chodzi o koszty, jak i jakość. Czwórki, nieco droższe, gwarantują najwyższą trwałość. Ich lepsze właściwości wynikają m.in. z użytych w produkcji spoiw.

O czym pamiętać przy montażu?

Wiedząc już, jakie materiały wybrać, pora dowiedzieć się więcej o tym, co należy mieć na uwadze przy ich montażu. Przede wszystkim instaluje się je dłuższym bokiem prostopadle do krokwi. Łączenie powinno przebiegać w miejscach, gdzie elementy te mają podpory. Dodatkowo bardzo ważne jest to, aby zostawić właściwą szczelinę dylatacyjną, wynoszącą około 3 mm, aby całość mogła pracować pod wpływem czynników atmosferycznych.

Duże znaczenie ma także pogoda w dzień, gdy się je montuje. Mimo że np. trójki są odporne na działanie wilgoci, to bezpośrednie wystawienie na deszcz może skutecznie obniżyć ich właściwości. Dlatego, co do zasady, takie poszycie montuje się w pogodne dni.

Wybierz płyty OSB na dach!

Znając podstawowe zasady kładzenia poszycia dachowego z tych materiałów, wystarczy teraz znaleźć odpowiednie produkty. Najlepiej sięgnij do oferty sprawdzonego sklepu budowlanego. Wtedy masz pewność, że każda płyta OSB 18 na dach , którą kupisz, spełnia najwyższe normy i dobrze spisze się w swoim zadaniu.