Jak wiadomo, mruczące pupile chodzą własnymi drogami. Odnosi się to zarówno do dachowców, jak i rasowych przedstawicieli tej rodziny zwierząt. Problem pojawia się, kiedy droga ta omija kuwetę. Jak przekonać pupila do załatwiania potrzeb fizjologicznych w określonym miejscu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Nauka od mamy –kocięta mają to we krwi!

Prawdą jest, że od chwili urodzenia wzorcem podstawowych zachowań w zakresie higieny jest matka. Młody kot naśladuje ją, korzystając z tych samych co ona miejsc. Jeśli jednak zabraknie mu przykładu, potrzebna jest interwencja człowieka. Najprostszym sposobem na wypracowanie kompromisu dotyczącego czystości jest wskazanie zwierzakowi miejsca, w którym chcesz, aby się załatwiał. Za każdym razem po jedzeniu, po przebudzeniu lub gdy zauważysz zachowanie wskazujące na zbliżającą się wizytę w toalecie delikatnie umieść go w wyznaczonym miejscu. Po czasie kuweta dla kota stanie się naturalnym miejscem odwiedzin.

Kot rośnie, a wraz z nim kuweta

Człowiek wymienia garderobę, kiedy widzi, że ubrania są już za ciasne. Nie inaczej powinno być w przypadku opieki nad pupilem. Naukę czystości warto zacząć od płytkich, otwartych pojemników z niskimi ściankami. Gdy zwierzak urośnie, konieczna jest zmiana – możesz wybrać głębszy produkt. Dla pupili ceniących sobie intymność warto rozważyć wariant zakryty. Działania te spowodują, że zwierzak nie powinien omijać przygotowanego dla niego miejsca.

Ile kotów, tyle kuwet

Jeżeli grono Twoich zwierząt się powiększa, powinieneś dostosować liczbę dostępnych dla nich kuwet. Należy ich zapewnić tyle, ilu masz czworonogów, a dodatkowo przygotować o jedną więcej. Takie postępowanie powinno zagwarantować poczucie bezpieczeństwa i intymności dla każdego zwierzaka z gromady. Zapewnienie odpowiednich warunków jest niezbędne podczas nauki czystości.