Ból to uciążliwy objaw, który często towarzyszy różnym chorobom i stanom zapalnym. Dowiedz się, jakie są sposoby na jego uśmierzenie. Poznaj najpopularniejsze preparaty o działaniu przeciwbólowym i porady odnośnie do ich stosowania.

Wybór środków przeciwbólowych

W aptekach i drogeriach dostępne są różnorodne preparaty przeciwbólowe . Jak wybrać odpowiedni produkt? Przy zakupie warto kierować się:

  • rodzajem odczuwanego bólu i jego przyczynami,
  • składem przyjmowanych tabletek, proszków i płynów,
  • wskazaniami producenta,
  • formą podania substancji.

Wielu klientów bierze pod uwagę również cenę. W składzie środków na ból można znaleźć na przykład kwas acetylosalicylowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Polacy często zażywają też ibuprofen oraz paracetamol, który osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 30 minutach. Niektóre preparaty przeznaczone są dla dzieci, inne dla osób dorosłych. Kluczowe jest właściwe dawkowanie substancji. W razie wątpliwości można skonsultować ten temat z lekarzem.

Działanie preparatów na ból

Sposób łagodzenia dolegliwości bólowych zależy od przyczyny ich występowania. Osoby po kontuzjach i urazach sportowych wybierają na przykład spray chłodzący, który aplikuje się bezpośrednio w kontuzjowanym miejscu. Mentol i kamfora powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i tymczasowe porażenie zakończeń nerwów czuciowych. Forma sprayu jest często spotykana również w przypadku preparatów przeznaczonych do łagodzenia stanów zapalnych i infekcji gardła.

Na dolegliwości związane ze stawami i kręgosłupem można wybrać na przykład balsam zawierający olej dziurawcowy, ekstrakt z arniki, olejek lawendowy i eukaliptusowy. Składniki te znajdują zastosowanie w masażu osób cierpiących na bóle reumatyczne, zwyrodnieniowe oraz urazy kręgosłupa. W asortymencie aptek i drogerii znajdują się także plastry rozgrzewające, które zawierają wyciąg z imbiru. Aplikuje się je na czystą i suchą skórę.

Uśmierzanie bólu i dzieci i dorosłych

Jak pozbyć się bólu? Rozpocznij od rozpoznania przyczyny odczuwanych objawów. Następnie możesz zdecydować się na jeden z wielu preparatów do łagodzenia stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Uważnie zapoznaj się ze wskazaniami do stosowania wybranego produktu. Dzieci powinny przyjmować mniejsze dawki substancji niż osoby dorosłe.