Żeby system grzewczy mógł sprawnie działać, musi składać się z dobrze dobranych elementów. Bardzo istotne jest, by kupić grzejniki o odpowiedniej mocy, którą trzeba obliczyć w stosunku do rodzaju pomieszczenia oraz jego rozmiaru. Sprawdź, jak tego dokonać. Zobacz, czy w Internecie znajdziesz pomocne narzędzia. 

Moc grzejnika – kluczowy parametr

Przy wyborze kaloryfera trzeba zwrócić uwagę na jego wymiary. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, kiedy produkt mógłby się okazać np. większy od wolnej przestrzeni, w której planowany był jego montaż. 

Jednak najważniejsza jest moc. Jeśli będzie ona niewystarczająca, nie uda się osiągnąć optymalnej temperatury w pomieszczeniu. W dużych pokojach powinny znaleźć się silniejsze urządzenia. Są one wymagane też wtedy, gdy w danej strefie znajdują się luki, którymi ciepło ucieka z wnętrza (np. nieszczelne okna). 

Grzejnik dopasowany do rodzaju pomieszczenia

Nie zawsze duża moc urządzenia jest pożądana, nawet w przypadku obszernego pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że jego rodzaj ma olbrzymie znaczenie. W kuchni czy sypialni nie jest pożądane osiągnięcie wysokiej temperatury, jaka powinna panować np. w salonie, w którym spędza się większość dnia.

Przeciwnie, przy kilku stopniach mniej dużo przyjemniej i łatwiej się zasypia, a nakrycie się kołdrą uchroni przed zmarznięciem. Dlatego nie tylko rozmiar strefy należy wziąć pod uwagę, ale też jej przeznaczenie. 

Jak obliczyć moc grzejnika?

Zdecydowanie pomocny okaże się kalkulator mocy grzejnika. To proste w obsłudze narzędzie, które dokładnie wyliczy, jak silny kaloryfer należy zakupić w danym przypadku. Specjaliści dopuszczają nabycie urządzenia z zachowaniem odstępstwa od wyniku w zakresie do 10%. 

Wystarczy do aplikacji wprowadzić kilka danych. Są to m.in. rodzaj pomieszczenia, jego rozmiar (podany w metrach sześciennych) itp. 

Gdzie znaleźć kalkulator mocy grzejnika?

Tego typu kalkulatory dostępne są na stronach producentów i dystrybutorów sprzętu grzewczego. Warto zatem przeglądać dobre sklepy internetowe, które udostępniają aplikacje. Korzystanie z nich jest bezpłatne. W przypadku wątpliwości warto też skonsultować się ze specjalistami.