Poszycie dachowe stanowi jeden z newralgicznych punktów całej konstrukcji. To od niego zależy m.in., czy dach będzie szczelny i utrzyma jego pokrycie. Coraz częściej do budowy wykorzystuje się płyty OSB. Jakie muszą mieć właściwości, by spełniały swoje zadanie? Dowiedz się o tym więcej z poniższego artykułu.

Czym są płyty OSB?

To materiały budowlane powstałe ze sprasowanych wiórów drewnianych. Łączy się je z użyciem specjalnych klejów. Są wykonywane z trzech warstw o różnym ułożeniu wiórów, dzięki czemu zyskują dużą wytrzymałość i sztywność. Wykorzystuje się je w konstrukcjach dachowych, podłóg oraz ścian. Powszechnie używa się ich też m.in. w budownictwie szkieletowym. Stosuje się je także w tradycyjnych murowanych domach.

Odpowiedni typ płyt

Są różne typy tych produktów, w tym popularne „trójki”, czyli OSB-3, które z jednej strony są wysoce odporne na wilgoć i obciążenia, a z drugiej – ich cena jest przystępna. Dlatego płyta OSB-3 18 na dach stanowi jeden z najczęstszych wyborów. Nieco lepsze właściwości oferują OSB-4, ale są droższe. Tak czy inaczej – zaleca się, aby były one składowane w zamkniętych i suchych miejscach, a ich układanie powinno odbywać się w słoneczny dzień.

Jaka grubość będzie najlepsza?

Należy pamiętać, że takie produkty muszą mieć odpowiednią grubość. Jej dobór powinien zależeć od tego, jakiego rodzaju pokrycie dachowe zostanie zastosowane. Wskazuje się, że najlepiej wybierać pomiędzy 18 i 22 mm. Zapewniają one odpowiednią nośność, a jednocześnie nie obciążają mocno konstrukcji.

Czym zabezpieczyć płyty OSB?

Warto też zadbać o stosowne zabezpieczenie przed negatywnymi czynnikami. Takie produkty można pokryć np. farbą do drewna lub specjalnym impregnatem przeznaczonym do płyt OSB. Wtedy zyskują lepsze zabezpieczenie również przed pleśnią i grzybami.

Czy opłaca się inwestować w dach z płyt OSB?

Rozwiązanie to ma liczne zalety. Przede wszystkim – cena. Płyta OSB 18 jest tańsza niż wiele innych materiałów budowlanych, a przy tym ma dobre właściwości. Dodatkowo zaimpregnowana, jest bardzo trwała. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czemu warto ją wybrać – najlepiej skontaktuj się z obsługą dobrego sklepu budowlanego.