Suplementacja stosowana przy karmieniu bydła przyczynia się głównie do wzrostu wydajności mlecznej oraz wydłużenia okresu życia zwierząt hodowlanych. Już od lat w przemyśle mleczarskim wykorzystywane są produkty powstające w wyniku fermentacji, które cechuje wysoka zawartość białka i wielu cennych witamin. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje drożdży i kiedy należy je podawać krowom mlecznym.

Dodatki paszowe — jaki mają wpływ na organizm przeżuwaczy?

Na początku warto nadmienić, że na rynku dostępne są suszone „martwe” lub „żywe” suplementy typu Saccharomyces cerevisiae. Drugi wariant, poza dużą zawartością białka i witamin z grupy B, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie żwacza, poprzez m.in. przyspieszenie rozkładu złożonych węglowodanów czy poprawę poziomu pH. Tego typu działanie w znacznym stopniu ogranicza występowanie niebezpiecznej dla przeżuwaczy choroby, jaką jest kwasica, prowadzącej do znacznych strat w produkcji mleka oraz śmiertelności zwierząt.

Ponadto oferowane przez producentów drożdże dla krów mają pozytywny wpływ na:

  • wydajność mleczną (w tym również zwiększenie jakości mleka),
  • ogólny stan zdrowia bydła, wraz z poprawą odporności,
  • ograniczenie stresu środowiskowego, metabolicznego i cieplnego w okresie letnim.

Jak podawać drożdże krowom mlecznym?

Dawkowanie tego rodzaju produktów zależy w dużej mierze od rodzaju wybranych dodatków paszowych. Klienci znajdą m.in. drożdże hydrolizowane, selenowe czy specjalne metabolity drożdży. Przyjmuje się, że w przypadku podstawowych drożdży paszowych dzienna dawka powinna wynieść od 500 do 800 gramów przypadających na jedną krowę mleczną. Przed zastosowaniem suplementu należy zawsze przeczytać informacje znajdujące się na opakowaniu lub ulotce od producenta. Warto też mieć na uwadze fakt, że dawkowanie będzie się znacznie różnić w przypadku karmienia byków czy cieląt, którym również można podawać Saccharomyces cerevisiae. 

Czym kierować się przy wyborze suplementów dla zwierząt gospodarczych?

Mimo iż na rynku można znaleźć spory wybór dodatków do pasz, to właściciele gospodarstw rolnych powinni zwrócić szczególną uwagę na ich skład, a także opinie dotychczasowych klientów. Warto postawić na znanych i cenionych producentów, których produkty przeszły wymagane testy. Wiele suplementów dla bydła dostępnych jest w sklepach internetowych z produktami i nowoczesnymi rozwiązaniami dla rolników.