Każdy z pupili ma inny charakter – stwierdzenie to jest prawdziwe dla wszystkich udomowionych zwierzaków. Jak więc odpowiednio dobrać do potrzeb czworonoga kuwetę i żwirek? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule, przekonaj się sam.

Płytka czy głęboka? Jaką kuwetę wybrać?

Na etapie przygotowań ważne jest, aby dostosować miejsce wybrane do załatwiania potrzeb fizjologicznych do potrzeb pupila. Kiedy kot jest mały, świetnie sprawdzi się płytki, plastikowy pojemnik z niskimi ściankami. Czworonóg nie powinien mieć problemów z dostaniem się do niego, więc i proces nauki czystości będzie przebiegać harmonijnie. Kiedy zwierzę urośnie, warto wybrać głębszą wersję z zabudowanymi ściankami– zapobiegnie to rozsypywaniu żwirku, którego sprzątanie bywa uciążliwe. Innym popularnym rozwiązaniem jest kuweta otwarta, jednak nie dla każdego czworonoga będzie ona odpowiednia.

Jaki żwir dobrać do kuwety?

Sam pojemnik to nie wszystko! Kuweta dla kota  musi współgrać z podkładem, dzięki któremu zwierzak będzie się w niej dobrze czuł. Najważniejsze, aby poznać kocie zwyczaje – może się zdarzyć, że nie od razu dobierzesz odpowiednią wyściółkę. Podstawową zasadą jest ta, aby unikać aromatyzowanych żwirków, ponieważ pupil może ich nie zaakceptować. Ważne, aby rodzaj podłoża dostosować do wieku kota. Starsze osobniki preferują miękki, zbliżony w strukturze do piasku żwirek, podczas gdy dla młodych nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Nie zostawiaj kota bez kuwety

Jeżeli pupil potrafi już korzystać z kuwety, trzeba pamiętać, aby nie zostawiać go zamkniętego w pomieszczeniu, gdzie jej nie ma. Koty są czystymi zwierzętami i w takim przypadku będą wstrzymywać wypróżnienie, co może być dla nich niekomfortowe i niezdrowe. Jeżeli pupil załatwia się głównie na zewnątrz, to miejsce takie  w pomieszczeniu  również jest niezbędne.