Skompletowanie odpowiedniego stroju do szaleństw na stoku stanowi niemałe wyzwanie, szczególnie dla początkujących. Jeśli zamiast nart wolisz deskę, potrzebne Ci będą m.in. buty snowboardowe. Jak je jednak dobrać? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Więcej dowiesz się o tym z poniższego artykułu. Przeczytaj go teraz!

Jak zbudowane są buty do snowboardu?

Najistotniejszą cechą takiej pary jest to, że składa się ona z dwóch warstw: wewnętrznej i zewnętrznej. Na pierwszą z wymienionych składają się m.in. wyjmowane wkładki, stabilizujące pozycję stopy. Z kolei na drugą – skorupa, chroniąca przed wilgocią, zwykle z twardej skóry syntetycznej.

Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę

Choć są proste w konstrukcji, to dobór odpowiedniego produktu nie jest już tak oczywisty. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając buty snowboardowe ? Przekonaj się poniżej.

Rozmiar

W przypadku obuwia do snowboardu właściwy rozmiar ma ogromne znaczenie. Od tego zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy po stoku. Dlatego powinno ono być maksymalnie dobrze dopasowane do Twojej stopy. Co więcej – nie należy do niego zakładać grubych skarpet, gdyż te ograniczają wyczucie podłoża.

Twardość (flex)

Flex oceniane jest w 10-stopniowej skali, przy czym 1 to buty miękkie. Twardość butów snowboardowych zależy głównie od doświadczenia danej osoby. Co do zasady – osoby początkujące lub o mniejszym doświadczeniu powinny sięgać po obuwie miękkie albo o średniej twardości. Twarde natomiast to doskonały wybór dla zaawansowanych snowboardzistów, pragnących pokonywać trudniejsze zjazdy.

Wiązanie

Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów wiązań w tego typu parach, w tym m.in.:

  • zwykłe sznurówki,
  • system BOA,
  • system szybkiego wiązania,
  • jedno- i dwustrefowy system wiązań.

Wybór właściwego wiązania pozwala lepiej dopasować obuwie do nóg, co gwarantuje ich lepszą stabilizację.

Wybierz buty snowboardowe renomowanej marki

Od dobrych butów snowboardowych zależy przyjemność jazdy, ale i bezpieczeństwo. Odpowiednie dopasowanie ich do swoich wymagań i doświadczenia ma duże znaczenie. Równie istotne jest to, aby były one solidnie wykonane, a to zapewniają tylko renomowane firmy. Dlatego, kupując je, zwróć uwagę na opinie o danej marce.