Na Warmii i Mazurach nie brakuje licznych atrakcji. Wielu kojarzą się one przede wszystkim z piękną przyrodą. Innym – z burzliwą i bogatą historią, od czasów najdawniejszych po współczesne. W pewnym momencie jednak się one spotykają, a mianowicie – w miejscu, gdzie przebiega Kanał Elbląski z pochylnią Buczyniec. Dowiedz się więcej o nich już teraz!

Czym jest Kanał Elbląski?

To – najprościej ujmując, żeglowna droga wodna, która przebiega przez województwo warmińsko-mazurskie. Wybudowana w XIX wieku, miała ułatwić transport towarów z Pojezierza Iławskiego na Bałtyk. Obecnie jest to zabytek hydrotechniki, a jeden z jego głównych elementów stanowi pochylnia Buczyniec.

Pochylnie zamiast śluz

Inżynierowie stojący za budową tej trasy żeglownej stali przed istotnym dylematem – albo budowa 32 śluz, albo pochylni, po których miałyby się poruszać okręty. Zdecydowano, że druga koncepcja będzie prostsza w realizacji. A czym one są?

To rodzaj wózków prowadzonych po torach ułożonych na łagodnych zboczach. Umieszcza się na nich jednostki pływające. Mają one za zadanie przewożenie ich między poszczególnymi odcinkami wodnymi, różniącymi się wysokością między sobą. Dlatego promy, które obsługuje np. pochylnia Buczyniec, wyglądają tak, jakby płynęły po trawie. Łącznie takich odcinków jest pięć.

Nie zmienia to faktu, że na określonych odcinkach wykorzystano śluzy. Cały szlak wodny mierzy zaś około 128 km! Najdłuższa jego część przebiega między Elblągiem a Ostródą.

Atrakcje wokół kanału

Dzisiaj trasa ta pełni funkcję turystyczną. Wokół nie brakuje licznych atrakcji naturalnych (piękne lasy i jeziora), jak i historycznych. W okolicy zbudowano także całą infrastrukturę turystyczną, dzięki czemu każdy odnajdzie doskonałe lokum dla siebie. W pobliskich miastach zaś można wybrać się do licznych miejscówek, idealnych dla dzieci i dorosłych (w tym parków rozrywki).

Wybierz się na wakacje nad kanałem!

Niezależnie, czy jedziesz w warmińsko-mazurskie, by leniwie wypocząć, czy zwiedzić lokalne atrakcje, czy pokonać liczne piesze lub rowerowe szlaki turystyczne – Kanał Elbląski jest punktem obowiązkowym! Dlatego, planując podróż w ten region, koniecznie uwzględnij tę unikatową atrakcję w swoim planie.