Jak uśmierzyć odczuwany ból? W aptekach i drogeriach dostępne są specjalistyczne preparaty, które wyprodukowano z myślą o łagodzeniu objawów chorób i stanów zapalnych. Sprawdź, co zawierają te środki i jakie są formy ich podania.

Podawanie środków przeciwbólowych

Każdy chory ma nieco inne potrzeby. Przy wyborze preparatów do walki z bólem warto zwrócić uwagę na sposób ich podawania. Małe dzieci często mają problem z połykaniem tabletek. Właśnie dlatego w ich przypadku stosuje się płyny. Dużą popularnością cieszą się smakowe syropy, które mają kojarzyć się maluchowi z apetycznymi słodyczami. Wzbogacone są na przykład aromatem truskawek lub malin. Ponadto producenci wykorzystują opakowania z aplikatorem w sprayu, które sprawdzają się szczególnie do aplikowania preparatu na ścianki gardła. Aerozol służy też do rozpylania środków dla sportowców, które przeznaczone są do łagodzenia stanu zapalnego po kontuzji.

Kolejną formą, jaką przyjmują preparaty przeciwbólowe, jest proszek do rozpuszczenia w wodzie. Niektóre substancje można też wmasować bezpośrednio w skórę. Klienci aptek chętnie kupują balsamy i kremy o właściwościach chłodzących lub rozgrzewających.

Skład i działanie preparatów na ból

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków związków chemicznych o działaniu przeciwbólowym jest ibuprofen, który stanowi pochodną kwasu propionowego. Ponadto w środkach do łagodzenia bólu mogą znajdować się:

  • kwas acetylosalicylowy, stosowany na gorączkę i stany zapalne,
  • mentol i kamfora, które rozszerzają naczynia krwionośne,
  • olejek goździkowy na bóle zębów,
  • ekstrakt z arniki, polecany przy stanach pourazowych i bólach kręgosłupa.

W przypadku substancji używanych przy infekcjach gardła w składzie preparatu mogą wystąpić również związki chemiczne o działaniu nawilżającym. Jeżeli ból utrzymuje się przez długi czas warto wybrać się do lekarza i przeprowadzić kompleksową diagnostykę. Każdy objaw jest oznaką, że coś złego może dziać się w organizmie i potrzebna jest fachowa terapia.

Tabletki, balsamy i spraye przeciwbólowe

Chcesz skutecznie pozbyć się bólu? Sprawdź skład i zastosowanie kupowanego środka przeciwbólowego. Przyjmuj substancje dopasowane do rodzaju odczuwanych przez ciebie dolegliwości. Możesz zdecydować się na tabletki, balsamy, kremy, proszki do rozpuszczenia i płyny w aerozolu z mentolem i kamforą.