Wiele osób lekceważy swoje problemy ze wzrokiem. Zamiast stosować środki korygujące, regularnie chodzić na wizyty kontrolne do okulisty, trafiają do niego dopiero kiedy pojawiają się jakieś zaburzenia. Tymczasem  profilaktyka chorób oczu umożliwia zapobieganie im. Dowiedz się, na czym ona polega!

Schorzenia oczu – choroby cywilizacyjne 

Przypadki chorobowe dotykające narządu wzroku w ostatnich czasach stają się zmorą cywilizacyjną. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak np.:

  • wielogodzinna praca przy komputerze,
  • zbyt długa ekspozycja na światło niebieskie, które jest typowe dla ekranów komputerów, smartfonów, telewizorów,
  • niewłaściwa dieta,
  • suche powietrze – np. w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • substancje toksyczne pochodzące z dymu papierosowego, smogu,
  • czytanie przy zbyt ciemnym świetle
  • długotrwałe przebywanie w sztucznym oświetleniu.

Te kwestie wpływają na to, że wzrok pogarsza się w zastraszającym tempie. Jeszcze do niedawna problem chorób oczu dotyczył głównie osób starszych, teraz coraz częściej występuje już w młodym wieku. Do głównych schorzeń zaliczają się zespół suchego oka (ZSO) oraz zapalenia brzegów powiek.

Na czym może polegać codzienna profilaktyka chorób oczu?

Zamiast lekceważyć swoje problemy ze wzrokiem, warto stosować szkła korygujące (jeśli są zalecane) i zadbać również w inny sposób o zdrowie. Rozwiązaniem są m.in. regularnie wizyty kontrolne u okulisty, np. w Poznaniu. Profilaktyka chorób oczu pozwala bowiem zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia w późniejszym okresie życia. Dotyczy ona nie tylko osób dorosłych, ale i najmłodszych oraz kobiet w ciąży, które mają szanse uchronić dziecko przed zagrażającymi mu problemami.

Diagnostyka chorób powierzchni oka

Okulista stawia diagnozę na podstawie wywiadu oraz kilku testów. Leczenie może polegać np. na łagodzeniu objawów za pomocą preparatów nawilżających oko albo zastosowaniu leków przeciwzapalnych. Niekiedy konieczna jest już operacja. Dlatego warto prowadzić ogólnie zdrowy styl życia oraz poprzez regularne  badania lekarskie kontrolować stan narządu wzroku.