Jeden z poważniejszych problemów z zaburzeniami psychologicznymi polega na tym, że często trudno jest odróżnić takie przypadłości od normalnych zachowań. Czy bowiem ktoś ma depresję, czy tylko obniżony nastrój? Martwienie się jest spowodowane konkretną sytuacją życiową, czy może już przybiera formę nerwicy lękowej? Najprościej jest uzyskać odpowiedź na te pytania, udając się na konsultację do specjalisty. Dowiedz się więcej na temat tego, kiedy warto to zrobić.

Zaburzenia psychologiczne coraz częstsze

Niestety różnego rodzaju zaburzenia psychologiczne są diagnozowane coraz częściej, co ma ścisły związek z obecnymi realiami życia, jak zagrożenia, trudności ekonomiczne, ale też rozpad więzi. Na prowadzenie w niechlubnej statystyce wysuwa się zwłaszcza depresja. Mówi się o niej coraz więcej, przez co świadomość społeczna na jej temat jest większa, ale warto pamiętać, że istnieje też wiele innych zaburzeń. Duża część osób cierpi też na nerwicę lękową, którą dość łatwo jest przeoczyć, jako że jej istotą jest lęk i napięcie nerwowe, czyli coś, z czym większość ludzi żyje na co dzień. Kiedy jednak lęk zaczyna towarzyszyć nieustannie, trzeba być czujnym, gdyż może to wskazywać na istnienie zaburzenia —  a w jego przypadku fachowa pomoc jest niezbędna.

Kiedy do specjalisty?

Oczywiście do psychologa, a nawet psychiatry, można udać się nawet wtedy, gdy nie podejrzewa się żadnego zaburzenia, a jedynie żyje się w stresie i pragnie się temu przeciwdziałać. Duża część osób trafiających do gabinetów zjawia się w nich właśnie dlatego, że nie może poradzić sobie z napięciem. Jest to bardzo dobre podejście —  specjalista nauczy, jak się relaksować i zarządzać stresem, dzięki czemu można będzie poprawić jakość swojego życia, a także uniknąć destrukcyjnego wpływu napięcia na organizm. Poza tym ze stresu rodzi się wiele zaburzeń, w tym wspominana nerwica. A jak poznać, że ma się z nią do czynienia?

Jeśli lęk towarzyszy nieustannie, doznający go człowiek nie umie sobie z nim poradzić, a przy tym towarzyszą mu objawy somatyczne, jak kołatanie serca, duszności, poty, bezsenność czy brak apetytu, z pewnością są to wskazania do wizyty u specjalisty. Psychoterapia indywidualna dla dorosłych z nerwicą lękową może pomóc uporać się z przeżywanymi problemami, a także zapobiec ich konsekwencjom, jak rozwój depresji czy fobii.

Skorzystaj ze wsparcia!

Jedną z nielicznych dobrych stron faktu, że zaburzenia psychologiczne są diagnozowane coraz częściej, jest fakt, że doświadczające ich osoby nie są już stygmatyzowane. Powoduje to, że coraz chętniej korzystają ze specjalistycznej pomocy, nie wstydząc się tego. Warto iść w ich ślady jeśli tylko jest taka potrzeba.