Niektórzy błędnie sądzą, że układanki są przeznaczone głównie dla dzieci. Otóż okazuje się, że na rynku można znaleźć sporo ciekawych propozycji, w tym m.in. trójwymiarowych, o dosyć skomplikowanej konstrukcji. Zarówno tradycyjne płaskie, jak i modele 3D z drewna po ułożeniu doskonale sprawdzą się także jako element dekoracyjny wnętrza. Czy wiesz, jakie umiejętności rozwija układanie puzzli? Sprawdź teraz!

Co odróżnia drewniane puzzle od klasycznych układanek?

Obecnie coraz więcej osób stawia na naturalne produkty, które są bezpieczne dla środowiska oraz samego użytkownika. Ekologiczne puzzle drewniane są antyalergiczne i nadają się do recyklingu, a zarazem wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne (w przeciwieństwie do tekturowych układanek). Układanie grubszych elementów wykonanych z drewna jest też prostsze ze względu na łatwiejszych chwyt, co ma znaczenie m.in. dla małych dzieci oraz osób starszych. 

Dlaczego warto układać puzzle w każdym wieku?

Taka forma rozrywki dostarcza użytkownikom wielu wrażeń i doskonałej zabawy. W ten sposób wspólny czas może spędzać cała rodzina — bez względu na wiek domowników, co zacieśnia więzi między pokoleniami. Ponadto częste układanie puzzli ma wpływ na:

  • zwiększenie aktywności prawej i lewej półkuli (co z kolei przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby neurodegeneracyjne),
  • rozwój kreatywności oraz zdolności manualnych,
  • naukę skupienia oraz cierpliwości,
  • wydzielanie większej ilości dopaminy, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Gdzie znaleźć puzzle 3D z drewna? 

W punktach stacjonarnych wybór układanek dla dorosłych jest dosyć ograniczony. Znacznie więcej wariantów można znaleźć w sklepach internetowych, gdzie producenci oferują trójwymiarowe konstrukcje lub drewniane puzzle tworzące m.in. mapę świata do powieszenia na ścianę czy przedstawiające motywy zwierząt, miast i krajobrazów. Układanie jest też idealną formą spędzania wspólnego czasu z rodziną oraz znajomymi. Ponadto tego typu produkt sprawdzi się jako pomysł na prezent dla każdego (bez względu na wiek i umiejętności).