Na zajęcia z piłki nożnej uczęszczają nawet kilkuletnie dzieci, dla których ten wyjątkowy sport stanowi wielką pasję. Każdy piłkarz (bez względu na wiek) grający zawodowo w klubach lub amatorsko wspólnie ze znajomymi powinien dobrać niezbędny sprzęt, który pozwoli wykorzystać w pełni zdobyte dotychczas umiejętności. Sprawdź, jakie rękawice bramkarskie kupić.

Który model rękawic wybrać?

Na początek warto podkreślić, że każdy bramkarz powinien mieć co najmniej dwie pary tzw. pekarów używanych podczas treningów oraz meczów. W drugim przypadku najważniejsza jest jakość rękawic, które muszą sprawdzić się w każdych warunkach pogodowych oraz zapewniać jak największą powierzchnię chwytu. Zawodnicy mogą zdecydować się na następujące warianty: roll finger, hybrid, negative oraz flat. Dobrze również zdecydować się na rękawice z dodatkowym usztywnieniem, które ograniczy ryzyko kontuzji. 

Kolejna kwestia to dobór materiału, z którego wykonano wypełnienie. Tutaj dostępne są takie opcje jak pianka:

  • soft,
  • supersoft z domieszką lateksu, 
  • ultra/giga/ultimate (z wysoką zawartością lateksu),
  • hardground (z domieszką grafitu, sprawdzi się na utwardzonych powierzchniach),
  • aqua (przeznaczona do gry na mokrej nawierzchni).

Jak dopasować rozmiar rękawic?

Przed złożeniem zamówienia należy dokonać odpowiednich pomiarów dłoni (m.in. szerokość w miejscu kłykci) oraz sprawdzić tabelę rozmiarów podaną przez danego producenta. Warto również określić długość i grubość palców, porównując je z kształtem dostępnego modelu. To ważne, aby wybrane rękawice bramkarskie  były odpowiednio dopasowane do wielkości rąk golkipera, ponieważ tylko wtedy sprawdzą się podczas meczu, gwarantując komfort i wysoką przyczepność. 

W jaki sposób dbać o rękawice?

Podczas użytkowania bramkarskiego akcesorium należy zająć się jego odpowiednią pielęgnacją z wykorzystaniem specjalnych detergentów, które wydłużą właściwości przyczepne lateksu. Zaimpregnowane i wyczyszczone rękawice posłużą bramkarzowi znacznie dłużej. Do usunięcia zabrudzeń wystarczy letnia woda, a suszenie powinno odbywać się w warunkach pokojowych, bez kładzenia na grzejnik czy wystawiania na słońce, co mogłoby uszkodzić wewnętrzną piankę.