Jazda konna bez odpowiedniej odzieży i dodatkowego sprzętu może powodować liczne otarcia na nogach (szczególnie w wewnętrznej części ud i łydek), a także kontuzje. Zarówno początkujący, jak i nieco bardziej zaawansowani jeźdźcy powinni wyposażyć się w specjalne ochraniacze, które wpłyną na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź, jaki model sztylpów wybrać.

Jak zmierzyć i gdzie zamówić czapsy?

Poza doborem odpowiedniego materiału (m.in. skóry naturalnej czy skóry syntetycznej), który odpowiada głównie za jakość produktu, kluczowe jest dopasowanie właściwego rozmiaru ochraniaczy. Jeździec przed zakupem musi zmierzyć:

  • obwód łydki w najszerszym miejscu — bez uciskania oraz pozostawiania zbędnego luzu (co ważne, pomiary powinny być dokonane na założonych bryczesach czy podkolanówkach),
  • długość od kostki aż pod samo kolano lub od miejsca poniżej kostki, równocześnie zostawiając 1-2 cm zapasu pod kolanem.

W momencie uzyskania dokładnych wymiarów klient może zacząć poszukiwania idealnych czapsów. Największy wybór tego typu akcesoriów znajduje się oczywiście w internecie. Sprzedawcy proponują modele w różnych kolorach i wzorach. 

Sztylpy a czapsy — czy są takie same?

Mimo iż dwie powyższe nazwy obecnie są stosowane zamiennie, to warto wspomnieć, że dawniej określenia czapsy używano wyłącznie jako nazwy dla długich ochraniaczy sięgających od kostki aż do bioder. Tego rodzaju akcesorium nosili głównie westernowi jeźdźcy konni. Z kolei sztylpy są znacznie krótszym oraz wygodniejszym w użytkowaniu modelem wybieranym przez dzisiejszych pasjonatów jazdy konnej.

Jak dbać o ochraniacze jeździeckie?

Sprzęt jeździecki nie należy do najtańszych, dlatego tak ważne jest, aby od początku zająć się właściwą impregnacją poszczególnych akcesoriów, co znacząco wpłynie na okres użytkowania m.in. opisywanych ochraniaczy na łydki. Dobór preparatów zależy głównie od materiału wykonania czapsów. W większości przypadków zalecane jest przetarcie produktu wilgotną szmatką i po wyschnięciu nałożenie specjalnej pasty do naturalnej lub syntetycznej skóry czy nubuk.