Jazda konna jest wymagającym sportem, a sam jeździec (szczególnie mało doświadczony) naraża się na liczne kontuzje. Dlatego też wskazane jest zainwestowanie w podstawowe elementy stroju, takie jak m.in. bryczesy, kask czy sztyblety wraz z dodatkowymi ochraniaczami na łydki. Wszystko to wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas treningów. Sprawdź, jaki model sztylpów wybrać.

Jak odpowiednio dopasować czapsy?

Każdy jeździec powinien w odpowiedni sposób dobrać ochraniacze na łydki, aby nie były zbyt luźne czy za długie. Konieczne jest dokonanie właściwych pomiarów, tj. zmierzenie łydki w najszerszym miejscu (po wcześniejszym założeniu bryczesów) oraz długości od kostki aż do miejsca pod kolanem. Nieodpowiednio dopasowane sztylpy będą powodować dyskomfort i znacznie szybciej ulegną zniszczeniu (m.in. poprzez nadmierne marszczenie). Dobór idealnego rozmiaru ma szczególne znaczenie dla osób uprawiających zawodowo jeździectwo, gdy na pokazach czy zawodach oceniana jest również estetyka noszonego stroju. 

Jaki materiał wykonania wybrać?

Ochraniacze jeździeckie składają się z kilku elementów, takich jak część skórzana, gumowa wstawka, zapięcie w postaci suwaka oraz dolna pętelka znajdująca się pod butem. Producenci proponują modele wykonane ze skóry naturalnej, skóry syntetycznej oraz neoprenu. Rodzaj materiału, z którego zrobiono czapsy, decyduje o późniejszej formie ich czyszczenia. Właściciel powinien obchodzić się z tego rodzaju akcesorium jeździeckim w delikatny sposób, stosując wyłącznie preparaty przeznaczone do impregnacji określonego tworzywa. Dzięki temu ochraniacze będą dobrze się prezentować przed długi czas.

Gdzie kupić wysokiej jakości czapsy?

Niestety w polskich miastach niewiele jest sklepów stacjonarnych oferujących odzież i sprzęt jeździecki. Znacznie większy wybór dostępny jest w internecie. Klienci znajdą ubrania i akcesoria do jazdy konnej w różnych rozmiarach, kolorach oraz stylach wykończenia. Zawsze też mogą liczyć na doradztwo ze strony pracowników oraz opcję ewentualnej wymiany czy zwrotu zakupionego towaru.