Podczas wyboru odpowiednich spodni jeździeckich należy kierować się wygodą oraz dopasowaniem właściwego rozmiaru czy koloru (ma to znaczenie podczas udziału w zawodach i pokazach, gdzie obowiązuje dress code). Równie istotny jest dobór właściwego leja. Sprawdź, jakie są rodzaje tego typu elementów.

Do czego służy lej w legginsach jeździeckich?

Spodnie wykorzystywane przez jeźdźców zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniały komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy konnej. Bryczesy nie posiadają szwów w miejscach, gdzie stykają się z siodłem oraz są wykonane z elastycznych i przylegających materiałów. Na rynku dostępne są modele z tzw. lejem. Tego rodzaju element mieści się w wewnętrznej części spodni i wpływa na lepszą przyczepność oraz stabilność, a także niweluje otarcia. Ponadto, dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania legginsy są znacznie bardziej odporne na zniszczenia i przetarcia. 

Bryczesy pełnolejowe i z krótkim lejem

Osoby początkujące powinny zdecydować się na pełne zabezpieczenie, obejmujące całą wewnętrzną część nóg, od kolan aż do pośladków. Taki model zapewnia lepszą przyczepność podczas jazdy w siodle, dlatego jest zalecany również przy ujeżdżaniu wierzchowców. Kolejny rodzaj to lej krótki, zwany także kolanowym. Tutaj dodatkowy materiał chroniący jeźdźca znajduje się wyłącznie w okolicy kolan. Taki fason polecany jest osobom doświadczonym oraz skoczkom.

Producenci oferują leje:

  • materiałowe (najtańsza opcja, która wpływa na trwałość spodni, ale nie gwarantuje przyczepności),
  • skórzane lub zamszowe (zalety to stabilność i ochrona przed otarciami),
  • silikonowe (najpopularniejszy model, przewiewny i elastyczny).

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru spodni jeździeckich?

Wybór rodzaju leja jest istotny szczególnie dla osób początkujących. Doświadczeni jeźdźcy mogą bowiem jeździć na koniu bez tego typu zabezpieczenia. Podczas zakupów należy jeszcze zasugerować się jakością i grubością materiału, dopasowując spodnie do pory roku. Klienci mają do wyboru wielobarwne i wzorzyste modele, chociaż zdecydowana większość decyduje się na klasykę.