Posiadanie rewolweru, karabinu czy strzelby marzy się wielu osobom, na przykład chcącym kolekcjonować takie produkty czy planującym rozpoczęcie uprawiania strzelectwa jako sportu. Przepisy w Polsce w tej materii są jednak dość restrykcyjne —  nie można po prostu wejść do sklepu z bronią, by się w nią zaopatrzyć, jak ma to miejsce w bardzo liberalnych pod tym względem Stanach Zjednoczonych. Wpierw trzeba bowiem uzyskać pozwolenie na broń. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Kto może uzyskać pozwolenie na broń?

Bez względu na to, czy chodzi o posiadanie strzelby używanej podczas polowań, rewolwer do obrony własnej, czy zabytkowy pistolet, nabywany w celach kolekcjonerskich, trzeba spełniać pewne wymagania określone przez prawo. Chodzi tu nie tylko o umiejętność posługiwania się daną bronią, co musi być potwierdzone. Kluczowe jest spełnianie podstawowych, określonych przez ustawodawcę warunków, takich jak:

  • odpowiedni wiek —  trzeba mieć minimum 21 lat,
  • niekaralność —  o zezwolenie nie może ubiegać się osoba skazana za przestępstwo, nie warto zatem nawet zaczynać procedury,
  • odpowiedni stan fizyczny i psychiczny —  kwestie te są sprawdzane przez orzecznika. Oznacza to, że broni nie może otrzymać osoba wykazująca zaburzenia psychologiczne, ze względów oczywiście bezpieczeństwa.

Warunki są zatem dość rygorystyczne, poza tym procedura może trwać około 6 miesięcy, warto zatem postarać się o uzyskanie pozwolenia na broń z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba też zapisać się do klubu strzeleckiego. Co istotne, niektóre z nich pomagają w dopełnieniu formalności, dzięki czemu procedurę można przyspieszyć, zdejmują też wiele obowiązków z barków ubiegającego się, co jest dobrą opcją na przykład dla osób niemających wiele czasu. W zależności od klubu będą też różnić się koszty całego przedsięwzięcia. Czasem mogą być znaczne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Polska ma dość surowe prawo dotyczące posiadania broni, zatem ubieganie się o zezwolenie nie jest proste i szybkie —  można to uprościć i przyspieszyć, korzystając z wyżej opisanego wsparcia. Poza tym trzeba oczywiście przygotować się na wydatki —  koszt pozwolenia zaczyna się zwykle od 3 tysięcy złotych. Co więcej, uzyskuje się zezwolenia na różne rodzaje broni (palnej, historycznej, łowieckiej) osobno, co także trzeba mieć na uwadze, by nie być zaskoczonym.