Wszelkie zaburzenia psychologiczne negatywnie wpływają na życie człowieka i jego samopoczucie, obniżają komfort egzystencji, a także, co bardzo ważne, mogą pociągać za sobą kolejne tego rodzaju problemy. Następną ważną kwestią jest fakt, że problemy te mogą mieć charakter zarówno psychologiczny (lub psychiczny), jak i fizyczny. Do takich zaburzeń należy nerwica lękowa, dlatego konieczne jest sięgnięcie po fachowe wsparcie. Dowiedz się na ten temat więcej.

Objawy nerwicy lękowej

Zaburzenie to występuje dość często, nieraz nawet towarzysząc innym, jak depresja, ale i tak nie zawsze łatwo jest zdać sobie sprawę z tego, że ma się z nim do czynienia —  u siebie lub bliskiej osoby. Nic dziwnego —  istotą tej przypadłości jest lęk, a przecież każdy od czasu do czasu czegoś się boi albo nawet nieustannie żyje w stresie. W przypadku nerwicy lękowej jednak lęk i zamartwianie się towarzyszą człowiekowi na co dzień, nieraz nawet bez wyraźnej przyczyny. Co istotne, jego samopoczucie psychologiczne może przekładać się na samopoczucie fizyczne, dając takie objawy, kojarzone ze strachem i stresem, jak przyspieszone bicie serca, duszności, pocenie się, drżenie mięśni, problemy ze snem, brak apetytu itp.

Dlaczego fachowa pomoc jest niezbędna?

Tego rodzaju problemy istotnie obniżają jakość życia, mogą prowadzić do kłopotów ze zdrowiem fizycznym, a przy tym nierzadko pociągają za sobą inne. Cierpiąc na nerwicę lękową, czyli nieustannie zamartwiając się, nietrudno jest wpaść w depresję. Nieraz też zdarza się, że nerwica powoduje wykształcenie się fobii, jak agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią, czy fobia społeczna. Takie problemy zaś mogą zupełnie sparaliżować życie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie —  choćby przez brak możliwości wyjścia z domu! Jest to zresztą regułą —  nieleczone, zaburzenia psychologiczne pociągają za sobą kolejne.

Na czym polega specjalistyczne wsparcie?

Przeznaczona dla dorosłych z nerwicą lękową psychoterapia indywidualna polega przede wszystkim na nauce zarządzania lękiem, na wypracowaniu technik relaksacyjnych, ale też, w ujęciu psychodynamicznym, na dotarciu do źródła problemu, które bardzo często znajduje się w okresie dzieciństwa. Poza tym w razie potrzeby lekarz psychiatra może wdrożyć farmakoterapię, na przykład leki wyciszające i uspokajające. Pozwoli to żyć spokojniej i bez lęku.